decor
decor

Як Китай використовує великі дані щодо COVID-19 для контролю після пандемії

< Назад
Як Китай використовує великі дані щодо COVID-19 для контролю після пандемії

08.10.2021

Китай використовував big data для відстеження і контролю спалаху COVID-19. Це потребувало значних зусиль з імплементації нових технологій і розширення великої інфраструктури для спостережень у всіх провінціях.

Недавнє дослідження зазначає, як Державна рада (вищий орган адміністративної влади Китаю) планує зберегти деякі з цих нових можливостей і включити їх до ширшої схеми для масового спостереження на рівні країни. У довгостроковій перспективі це, цілком ймовірно, призведе до посилення контролю держави за громадянами.

У Китаї це пов’язано з використанням великих даних, зібраних з метою моніторингу статусу COVID-19 і переміщень людей країною, щоб держава могла тримати пандемію під контролем. Китайський уряд успішно справляється з цим завданням, попри активні сплески інфекції в східній частині країни.

Проте ця робота з аналітикою великих даних також послужила для державної влади можливістю усунути прогалини в загальній інфраструктурі спостереження. Також це дало змогу зробити її більш злагодженою, використовуючи кризу COVID-19 як прикриття, щоб уникнути реакції громадян.

Як влаштована китайська система спостереження за розповсюдженням COVID-19?

Комплексний контроль під час пандемії організували у два головних етапи. По-перше, була створена більш надійна система для збору та моніторингу великих даних, що стосуються пандемії.

По-друге, ці дані були зібрані на рівні провінцій та передані на національну єдину платформу, де й були проаналізовані державними фахівцями з data science. Аналіз було спрямовано на розрахунок рівнів ризику для кожного громадянина у зв’язку з можливим впливом коронавірусу.

Щовечора громадяни Китаю отримували на свій мобільний телефон QR-код, так званий “код здоров’я”. Він вимагав від користувача завантажити в спеціальний додаток свою особисту інформацію для підтвердження особи, а також температуру тіла та історію недавніх поїздок.

Згодом додаток оцінював, чи перебували користувачі у тісному контакті з інфікованими громадянами. Якщо система показувала зелений код, то можна було повертатися до роботи. Проте поява помаранчевого коду вимагала семиденної домашньої ізоляції, а червоний код — 14-денного карантину.

Деякі люди підозрювали, що їхні коди залишалися червоними, тому що вони були з провінції Хубей, де знаходяться гарячі точки розповсюдження хвороби. Інші повідомляли, що коди неправильно визначили ризик зараження.

Як громадяни Китаю ставляться до збору даних?

Дослідження показують, що контрольований державою моніторинг та аналітика великих даних були підтримані населенням через те, наскільки ефективно стримували епідемію. Свіже дослідження показало, що громадяни позитивно оцінюють цей збір даних, а також те, що він допоміг зміцнити легітимність Комуністичної партії Китаю.

Утім, у китайському суспільстві є і опозиція цим практикам у зв’язку з тим, що медичні коди можуть бути використані для іншої мети.

Як системи спостереження можуть бути використані для інших цілей?

Коли системи великих даних стають такими масштабними, вони можуть масово формувати та навіть змінювати поведінку населення. 

Наприклад, в автономному районі Гуанші в березні 2020 року один з членів партії запропонував використовувати спостереження для “пошуку людей, яких раніше не змогли знайти”, фактично перетворивши службу охорони здоров’я на інструмент забезпечення безпеки громадян.

Крім того, є й інші приклади. Сумнозвісна китайська “система соціальних кредитів” була перепроєктована під час пандемії. На початку система була створена для оцінки дій приватних осіб і підприємств як таких, що “заслуговують на довіру” і “не заслуговують на довіру”. Гарні оцінки давали переваги, наприклад, дешевший транспорт. Погані оцінки призводили до внесення в чорний список та покарань, як, наприклад привселюдне оголошення винних громадян.

Якою мірою ці нові системи спостереження визначатимуть поведінку людей в Китаї, поки що достеменно невідомо. Багато що залежить від реакції громадян, особливо якщо після пандемії вони будуть використовуватися для відмінної від медичної мети.

< Назад