decor
decor

Болонья та Барселона втілюють проєкт із використання великих даних

< Назад
Болонья та Барселона втілюють проєкт із використання великих даних

03.12.2021

Представники влади обох міст вважають, що аналітику Big Data можна та потрібно активно використовувати для поліпшення міського життя громадян.

Наразі стає недостатнім ухвалювати важливі рішення на основі лише адміністративної інформації муніципальних баз даних. Доступ до різних джерел стає необхідним, починаючи з принципу даних, що генеруються спільнотою, для загального добробуту всіх громадян. Такий висновок роблять все більше представників верхніх гілок влади у пошуках рішень щодо поліпшення життя в околицях міст.

Болонья та Барселона почали активно діяти в цьому векторі. Таким чином міста розробили спільний проєкт “За спільне управління даними спільноти”. Наразі завдяки використанню сучасних технологій обробки великих даних і машинного навчання, зазначених цілей можна досягти, якщо різні гравці сфери узгодять співпрацю і напишуть спільні правила, дотримуючись при цьому захисту прав особистості.

Натхненням для проєкту стала Мета 11 Порядку денного ООН на період до 2030 року

У Порядку денному в галузі сталого розвитку на період до 2030 року зазначається, що “Зробити міста і спільноти безпечними, інклюзивними, життєздатними та стійкими” є однією із 17 цілей. Це також послужило натхненням для даного міжмуніципального проєкту, який закликає до прийняття моделі спільного управління даними, заснованої на певних прикладах.

Управління найбільш актуальними питаннями діяльності та життя міста: від мобільності та доступності, до безпеки та відкритості, все більше вимагає можливості доступу до даних, які містяться на цифрових платформах різних міських суб’єктів (як державних, так і приватних). Це великі дані, які надходять з громадського Wi-Fi, чи накопичуються в транспортних вузлах, або виходять з платформ управління короткострокової оренди й так далі.

Поєднання всіх цих даних із плином часу може дати справжній портрет міста і того, як воно “живе”. Наприклад, одне з питань, яке ставить ініціатива: Чи можуть міста мати свій власний ритм дихання? Це відноситься до того, як люди та групи людей щодня перетинають міську територію, наприклад, вранці вирушаючи в центр міста, а ввечері повертаючись в околиці. Зазначене вище, можливо, і є загальним для багатьох міст, проте може мати свій особливий ритм і закономірності в залежності від особливостей окремої місцевості.

Як ці дані можуть вплинути на політику?

Історія даних “дихального ритму міста” може сприяти створенню постійної, спільної та часткової обсерваторії знизу, мета якої — генерувати безпрецедентні дані про переміщення, звички та соціальну динаміку міської спільноти. Саме таким чином вплив у плані державної політики може матеріалізуватися та стати значущим для інститутів та якості життя усієї спільноти.

Наприклад, на певній неосвоєній території, ввечері та протягом багатьох днів, муніципалітет може спустошувати урни та збирати відходи в ті години, коли це дійсно необхідно для містян. Це також може вплинути на планування часу роботи музеїв, галерей і бібліотек, відповідно до звичок туристів та містян. Або ж влада зможе зрозуміти ефективність послуг спільної мобільності в Болоньї, використовуючи геолокацію загальних носіїв.

У цьому контексті питання про пересування “15-хвилинним містом” набуває фундаментального значення. У період, коли через пандемію та карантин ми стали свідками бурхливого зростання розумової праці, наявність комфортного “життєвого простору”, який оснащено послугами за декілька хвилин від будинку, може підвищити якість індивідуального та сімейного життя. Це також може сприяти збагаченню реляційних мереж громадян, дозволяючи особам, які приймають державні рішення, перепроєктовувати простір з урахуванням потреб містян. 

< Назад