Великі дані та штучний інтелект розширюють можливості з викриття криптозлочинців
17.12.2021
Проєкт під керівництвом Університету Гриффіту з розкриття кримінальних криптовалютних платежів отримав фінансування в розмірі майже 600 000 доларів на розв’язання проблем безпеки, через які австралійці щороку втрачають мільйони доларів.
Управління національної розвідки та науково-технічний центр національної безпеки Міністерства оборони фінансує програму грантів на проведення досліджень у сфері національної розвідки та безпеки (NISDRG). Витрачати грант на проєкт з використанням аналітики великих даних для розкриття кримінальних криптовалютних платежів буде доцент Валліпурам Мутхуккумарасамі зі Школи інформаційних та комунікаційних технологій та його партнери з проєкту, професор Раян Ко з Університету Квінсленду та професор Марімуту Паланісвамі з Університету Мельбурна.
“Криптовалюта характеризується анонімністю. Саме тому правоохоронним працівникам дуже складно пов’язати конкретні транзакції з незаконною діяльністю. Це валюта не була випущена центральним банком. Вона не контролюється жодною організацією чи країною”, — зазначив Мутхуккумарасамі.
Новий проєкт дозволить створити прогресивні інструменти на базі штучного інтелекту для аналізу анонімних транзакцій. Він використовуватиме big data та аналітику великих даних, щоб пов’язати фінансові операції з моделями фінансових злочинів, та зрештою дозволить ефективніше викривати злочинців.
Керівник проєкту відзначив, що наразі не існує алгоритмів чи чітких методів, що дозволили б розкрити зв’язки великої мережі цифрових транзакцій, якою й зловживають кримінальні кола.
“Саме тому завдяки аналітиці великих даних в нас з’явиться можливість відстежувати приховані зв’язки для автоматичного відновлення походження інформаційних потоків та історії транзакцій злочинної діяльності майже в реальному часі”.
Сьогодні у світі існує понад 2000 децентралізованих криптовалют. Ці масивні цифрові мережі та швидкість, з якою проходять анонімні транзакції, створюють чимало проблем для підтримки стабільності наявних фінансових систем та здатності правоохоронців швидко виявляти та пов’язувати платежі зі злочинами.
Завдяки виникненню криптовалют, злочинці можуть приховувати свою особистість більш успішно та відмивати гроші, здійснюючи перекази у свої цифрові гаманці.
Ці транзакції можна відстежувати. Вони засновані на загальнодоступній бухгалтерській звітності. Тому для кожної транзакції існує чіткий зв’язок, який можна відстежити. Однак, згодом злочинці можуть розпорошувати криптовалюту, що дозволить перетворювати “брудні” гроші на “чисті”.
Крім того, злочинці також розбивають транзакцію на більш дрібні суми, які потім багаторазово відправляються на кластери нових адрес в мережі та надходять на новий гаманець. Цей процес приховує шлях від “брудного” гаманця до “чистого”. Тому встановити зв’язок із початковим гаманцем просто неможливо. До того ж гроші, які тепер знаходяться в “чистому” цифровому гаманці, можуть бути використані в законних цілях.
Доцент Мутуккумарасамі став піонером викладання і досліджень у сфері мережевої безпеки в Університеті Гріффіту та очолює дослідницьку групу з мережних технологій, безпеки та блокчейну в Інституті інтегрованих та інтелектуальних систем. Він також керував розробкою першої у Квінсленді програми «Магістр кібербезпеки».
Цілі проєкту з розкриття кримінальних криптовалютних платежів полягають в наступному:
- Спроєктувати та розробити ефективний механізм вилучення ознак з декількох джерел для полегшення збору інтелектуальної інформації та попереджень про підозрілі криптовалютні транзакції;
- Розробити та створити зручний автоматизований інструмент для відновлення походження, який допоможе слідчим-криміналістам у режимі реального часу встановити причетність платежів до злочину.
Міністр оборони Пітер Даттон оголосив Гріффіт одним серед восьми австралійських університетів, які отримають фінансування на проєкти в рамках першого раунду програми NISDRG.
“Цільове фінансування сектора вищої освіти Австралії підвищить нашу здатність протистояти загрозам національним інтересам шляхом розробки передових технологій”, — зазначив міністр Даттон.
Очікується, що щорічно в рамках NISDRG фінансуватиметься до 12 дослідницьких грантів на загальну суму 18 мільйонів доларів. Гранти будуть складати від 400 000 до 600 000 доларів на грант на термін до трьох років.