decor
decor

Чому Європі необхідно скоротити витрати на розміщення центрів обробки великих даних

< Назад
Чому Європі необхідно скоротити витрати на розміщення центрів обробки великих даних

21.01.2022

На питання про плани розвитку масштабованого центру обробки даних на одній з рідкісних земельних ділянок в Нідерландах Facebook відповів: “Ми не відповідаємо на чутки”. Тим часом компанія найняла висококласні інженерні та юридичні кадри, щоб просувати свої інтереси в будівництві найбільшого центру обробки великих даних у Європі.

Колишнього нідерландського міністра економіки та клімату Еріка Вібеса переконали підписати винятковий доступ до місцевої високовольтної мережі. Нові освітні заклади зазвичай роками чекають на отримання аналогічних дозволів, зазначають місцеві ЗМІ.

Інформація про цей контракт стала публічною лише після запиту незалежних журналістів щодо свободи слова. Остаточне рішення продати Facebook 166 гектарів сільськогосподарських земель було схвалено муніципальною радою Зеволді. Наразі нагальне питання полягає в тому, чи можуть містечка, такі як Зеволде з населенням всього 23 000 осіб, змагатися з великими компаніями Кремнієвої долини.

В іншому невеликому голландському містечку, Вірінгермеєрі, будівництво 82 вітряків спочатку розглядалося як стійке енергетичне рішення, яке забезпечить електрикою 370 тисяч домашніх господарств. Однак, Microsoft зрештою викупила більшу частину цих ресурсів. Компанія нещодавно визнала, що не мала приховувати свої плани з будівництва там супермасштабного центру обробки великих даних.

Відомо, що в США Google також використовує “підставні” компанії, що призводить до меншого розголосу серед громадськості. Очікується, що центри обробки даних Google і Microsoft лише у Вірінгермеєрі споживатимуть близько 525 кубометрів питної води на годину, що становить 4,6 мільйона кубічних метрів на рік.

Поки європейські лідери прагнуть приборкати потужність великих технологій, національні та місцеві уряди займаються зворотними діями. Податкові пільги та доступ до субсидованих енергетичних контрактів та сільськогосподарських угідь сприяють створенню величезних центрів обробки великих даних у всій Європі для Google, Facebook, Microsoft, Apple та Amazon. Очікується, що в найближчі десятиліття матимуть місце значні наслідки для використання енергії, води та землі.

На зберігання та передачу великих даних, а також на майнінг криптовалюти вже припадає близько 2,5% світового споживання електроенергії. Дослідження, проведене в Данії, де розташовано кілька масштабних big data центрів, передбачає, що до 2030 року для забезпечення центрів буде потрібно 15% енергоспоживання країни.

Технологічні гіганти наразі скуповують відновлювані джерела енергії, щоб зменшити вуглецевий слід від своєї діяльності. Наприклад, у 2018 році Facebook був найбільшим корпоративним покупцем поновлюваної енергії у світі.

Зокрема Ірландія вже деякий час вітає технологічні компанії, але тепер змінює курс, оскільки EirGrid очікує, що центри обробки великих даних використовуватимуть майже 30% електроенергії Ірландії до 2028 року. 30 нових центрів обробки великих даних, які плануються в країні, мають розпочати працювати з владою, щоб уникнути відключень електроенергії.

Замість того, щоб залишати рішення на нижніх рівнях уряду або дозволяти технологічним гігантам налаштовувати європейських, національних та місцевих політиків один проти одного, потрібне більш комплексне бачення.

На практиці можливість використання залишкового тепла із центрів обробки великих даних часто викликає сумніви. І хоча створення робочих місць у місцевих спільнотах часто обіцяється як вигідні наслідки таких проєктів, це не завжди досягається. Користь аналітики великих даних та отримуваних з неї інсайтів складно применшити, утім, бізнесу варто зважати і на екологічні наслідки роботи з big data.

Ключовим моментом є відстеження суми низки рішень, ухвалених на місцевому рівні. Північна Голландія, провінція площею 4000 кв. км, нині налічує 57 центрів обробки великих даних. Проблема з використанням природних ресурсів для функціонування центрів обробки великих даних є, і вона потребує швидкого рішення, переконані екологи.

< Назад