decor
decor

WEF: Як Big Data може передбачати насилля та допомагати миру

< Назад
WEF: Як Big Data може передбачати насилля та допомагати миру

07.01.2021

Спеціалісти Всесвітнього економічного форуму (World Economic Forum, WEF) пояснюють, яким чином дата-аналітика може сприяти врегулюванню політичних та соціальних криз. 

Big data активно застосовується в різних сферах, великим даним пророкують велике майбутнє у бізнесі та науці. Утім, зазначають аналітики Всесвітнього економічного форуму Даніель Пірсон та Едріен Детґес, ця технологія лише починає впливати на наші можливості прогнозувати насильство та конфлікти. А отже, додають вони, й інформувати про потенційні профілактичні кроки.

“Останні тенденції свідчать про погіршення миру по всьому світу з 2008 року, що загрожує перекресленням досягненнь, зроблених за попередні десятиліття. Великі дані можуть допомогти подолати цю тенденцію та зменшити поширення насильства: сексуального насильства, конфліктів, пов’язаних з виборами та політикою, а також конфліктів, що погіршують клімат”, – пишуть експерти.

Вони окреслили три основні сфери, де великі дані можна застосувати для подальшого прогресу в цьому напрямку.

1. Дослідження онлайн-екстремізму задля припинення офлайн-насильства 

В останні роки спостерігається значне поширення екстремістських наративів та контенту у соціальних медіа. Часом вони пов’язані з актами насильства офлайн, приміром, з терактом у Новій Зеландії 2019 року.

Більшість спроб протистояти цим загрозам зосереджувались на тому, щоб заборонити такий контент та забанити користувачів. Утім, дослідження показали, що такий підхід в основному неефективний, а часом і контрпродуктивний.

Група Moonshot CVE використовує аналітику великих даних, щоб зрозуміти, як онлайн-екстремізм може призвести до насильства офлайн. Для цього вони розробляють інструменти, які ефективніше реагують на екстремізм як онлайн, так і офлайн, допомагаючи запобігти переходу людей до насильства.

Їхні розробки були використана проти “Ісламської держави”, а також у всіх штатах США для протидії зростаючій загрозі ультраправого екстремізму.

2. Прогнозування політичних заворушень

Повторювані випадки насильства у багатьох країнах стали головною проблемою для миру. Вони перешкоджають глобальним зусиллям щодо сталого розвитку, заганяючи людей у порочне коло зубожіння та дестабілізації.

Це є серйозним викликом, зокрема, для низки африканських країн. Кращі прогнози спалахів такого насильства дозволили б ефективніше попереджувати гострі конфлікти.  

Дослідники проекту ViEWS почали інтегрувати великі дані машинне навчання у створення детальних прогнозів щодо політичного насильства в Африці – аж до 36 місяців наперед. Початкові результати обіцяють подальший успіх, але вже зараз ця система раннього попередження стала хорошим стартом спроб розширити знання про те, де і коли відбуватиметься конфлікт, а отже, переривати цикли насильства, пишуть дослідники.

Після насильства на виборах у Кенії 2007 року група технологів заснувала групу “Ушахіді” (що означає “свідчення” на суахілі). “Ушахіді” використовувала аналітику великих даних, (зокрема, обробку природної мови) для аналізу інформації, що надходить з натовпів, для моніторингу насильства на виборах у реальному часі, допомагаючи боротися з його поширенням.

“Насильство, яке сталося після президентських виборів у США 2020 року, підкреслює, наскільки широко поширені такі виклики, а отже, і необхідність вирішення їх у глобальному масштабі”, – пишуть експерти. Великі дані можуть і повинні відігравати свою роль у вирішенні цих питань, переконані вони.

3. Як зміна клімату пов’язана з ризиками конфлікту

Експерти неодноразово попереджали про вплив кліматичних змін на ризик гострих конфліктів по всьому світі.

Зміни клімати та їхні наслідки для людського життя та засобів до існування стали новою віхою у дослідженнях конфліктів. Зокрема, великі дані щодо цих явищ дозволяють доволі точно передбачити, коли і де, вірогідно, відбудеться пов’язане з ними насильство, зазначають аналітики. 

У матеріалі йдеться, що досягнення цієї мети залежить від використання різноманітних відкритих даних про клімат, а також низки пов’язаних соціально-економічних та політичних змінних.

Наприклад, моделювання впливу потрясінь харчової індустрії, спричинених кліматичними явищами. Всесвітня продовольча програма розробила HungerMap Live, яка включає дані про їжу, харчування, погоду та економіку для прогнозування продовольчої незахищеності.

Такі прогнози можуть поєднуватися з великими даними про політичні настрої та поляризацію з баз на кшталт GDELT, величезного проєкту, що моніторить більшість джерел новин (друкованих та онлайн), а також соціальні медіа, більш ніж 100 мовами майже в усіх країнах світу.

***

“Поточні занепокоєння щодо реагування на пандемію COVID-19, яке використовує аналітику великих даних, мають стати уроком. Зокрема щодо того, як слід запобігати можливим упередженням щодо меншин, а також ризиків, що авторитарні уряди можуть використовувати великі дані для подальшого переслідування”, – резюмують автори. 

Тим не менш, додають вони, існує великий потенціал для вдосконалення передбачувального та запобіжного потенціалу big data.

< Назад