Аналітик закликав ІТ-фахівців боротися за етичне використання Big Data
02.07.2020
Аналітика великих даних – значний виклик не лише з технологічної, але й з етичної точки зору. Наука про аналіз даних повинна враховувати потенційні вразливі місця використання інформації, переконаний П’єр Дебуа, засновник компанії з бізнес-аналітики Zimana.
Традиційно етика вважається постійним мірилом того, що є правильним і неправильним. Утім, етика також включає тривалий процес управління певною діяльністю. Відповідно, етичні питання мають враховувати і контекст, у якому вони виникають. “Оскільки сучасний світ дедалі більше пов’язаний із даними, IT-фахівці мають більш системно підходити до того, як етика у реальному світі впливає на їхню роботу”, – пише Дебуа у своїй колонці для Information Week.
Зокрема, наголошує він, фахівцям у сфері аналітики даних потрібно враховувати питання етики у сфері використання Big Data. Фахівець нагадує, що сьогодні онлайн-користувачі дедалі частіше зустрічаються з ситуаціями, коли їм пропонують обміняти персональні дані на певну послугу чи продукт.
“Встановлення технологічних рейок, щоб гарантувати безпеку цього потоку даних, – ключове питання етики великих даних… Отже, ІТ-фахівці повинні зосередитися на тому, аби визначати, як великі дані та інформація проходять через систему, щоб допомогти компаніями зберігати етичність їхнього використання”, – зазначає Дебуа.
Чому це питання актуальне?
Викликом для ІТ-команд по всьому світові є врахування етики використання великих даних у певних технологічних системах. Зокрема, аналіз того, як Big Data обробляється, допомагає виявити вразливі з етичної точки зору елементи.
Варто згадати хоча б нещодавнє рішення таких ІТ-гігантів як Amazon, IBM та Microsoft призупинити доступ американської поліції до їхніх розробок. Ідеться про системи штучного інтелекту, які на основі аналітики даних дозволяють розпізнавати обличчя. Частково цей крок техноконцернів викликаний поліцейською жорстокістю – на тлі масштабних протестів у США через убивство правоохоронцями Джорджа Флойда.
Крім того, дедалі частіше лунають питання щодо регулювання технологій, які використовуються для стеження і спостереження. Сучасні розробки щодо розпізнавання облич не раз викривали на тому, що вони “упереджено” (через недосконалість технології) ставляться до людей з небілим кольором шкіри.
Що можна зробити?
Одна з пропозицій аналітика Дебуа – облаштування процесів нагляду у межах DataOp та AIOps процесів. Під цим він має на увазі збір процесів, які необхідно моніторити та аналізувати дані, які вони використовують у системі. Метою такого нагляду, пояснює він, є допомога девелоперам та операторам із розумінням проблем, які можуть виникати. Зокрема: критичні шляхи, скорочення часу розробників на виправлення помилок та багів. Адже похибки у системах, які працюють з Big Data, можуть призводити до порушень етики.
Нагляд, за словами фахівця, означає відстежування внутрішнього стану системи на основі її вихідних сигналів. Останніми є, зокрема, логи, метрики та треки.
Логи – телеметричні дані, як правило, складені із структурованого та неструктурованого тексту, зробленого застосунком.
Метрики – значення, які відображають певні дані про систему.
Треки – шляхи активності однієї транзакції.
Платформа чи база даних, зазначає Дебуа, – розумний вибір для застосування нагляду, якщо таке середовище надає інформацію у форматі логів чи метрик. Їх може аналізувати ІТ-команда, як і треки, якими пересуваються дані.
Він також закликає аналітиків даних консультуватися з девелоперами щодо можливостей нагляду у хмарних сервісах. До прикладу, розробницька група OWASP нещодавно проводила вебінар щодо логування та моніторингу в Amazon Web Services. Зокрема, у цій платформі є можливість групувати події в логах з одного джерела, що скорочує час на дебаґінґ. На інших платформах також з’являються схожі можливості.
“Наведення мостів між сприйняттям етики Big Data користувачами та використанням відповідних інструментів – задачі ІТ-команд. Вони також мають бути лідерами у своїх організаціях у боротьбі за те, що етика використання даних справді працювала”, – резюмує Дебуа.